פט-בסט חנות חיות שכל אחד רוצה לאמץ

משלוח מהיר | משלוחים והחזרות חינם!
חייגו עכשיו להזמנות: 3647*

משלוחים חינם בקניה מעל 99 ש״ח!

פט-בסט חנות חיות שכל אחד רוצה לאמץ

כתוב את הכותרת כאן

מחסום פה לכלב- מתי משתמשים בו ואיך נרגיל את הכלב לזמם.

מהו מחסום פה לכלב ?

מחסום פה לכלב הוא אביזר המולבש על חוטמו של הכלב, המחסום סוגר על לסתותיו של הכלב ומונע ממנו שימוש חופשי בפיו ובשיניו. השימוש במחסום נועד למנוע נשיכה, אכילה, כרסום, צביטה וכל מגע לא רצוי בין הפה למשהו אחר. המחסום מביא תועלת רבה ומאפשר לבעל הכלב לשלוט על בעל החיים שהוא מגדל, כך שבעת הצורך יכול לחסום את פיו של הכלב ולמנוע פעולות בלתי רצויות.

מתי מתי נשתמש במחסום לכלב ?

  • כלבים מגזע המוגדר "גזע מסוכן" חייבים על פי חוק בחבישת מחסום בכל יציאה מהבית.
  • בזמן נסיעה בתחבורה ציבורית- התקנות בדרך כלל דורשות מחסום או כלוב.
  • כאשר רוצים לוודא שהכלב לא יאכל כלום בחוץ- כשהכלב מחלים מתולעות הפארק או מבעיות אחרות, או שהכלב רגיש למאכלים מסויימים.
  • בעת טיפוליים רפואיים- יתכן שהכלב ינשך מתוך חרדה ופחד.
  • רצוי מאוד לחסום את פיו של הכלב במקומות מלאים באנשים כדי למנוע בעיות הן מצד הכלב והן מצד האנשים.
  • בעת החלה ממחלה או מניתוח ויש חשש לנזק עצמי.
  • כאשר הכלב מגלה התנהגות אגרסיבית אל מול בעלי חיים אחרים וקיים חשש לפגיעה.
מחסום פה לכלב
מחסום פה לכלב.

איך מרגילים את הכלב לזמם ?

להבדיל מבני אדם המעבירים מידע ומתקשרים על ידי הידיים, הבעות פנים ודיבור, אצל הכלבים רוב התקשורת מתבצעת על ידי הפה, וכאשר אנו חובשים לכלב מחסום אנו בעצם שוללים ממנו את האפשרות להגן על עצמו ולתקשר עם העולם. כמו כל לימוד התנהגות רצויה, גם חבישת מחסום פה מתחילה על ידי התניה חיובית. הרגלת הכלב למחסום מתבצעת בכמה שלבים.

שלב א'– מחזיקים את הזמם על הרצפה כאשר כל רצועותיו של המחסום פתוחות ובתוכו יש חטיף לגירוי הכלב, חוזרים על פעולה זו כמה פעמים על מנת לגרום לכלב להכניס את פיו למחסום מרצונו ולקחת את הפרס, כך בעצם אנו יוצרים התניה חיובית בין המגע של הפנים עם המחסום למשהו נעים וטעים. אחרי שהכלב עושה פעולה זו מרצון, חוזרים על אותה פעולה אך הפעם מחזיקים את המחסום גבוה יותר, בגובה ראש הכלב, נחזיק את החטיף בין הסורגים של המחסום, בצורה בה הכלב יהיה מוכרח להכניס את פיו כדי לקחת את החטיף. אנו שואפים להגיע למצב בו הכלב יבין מה מצופה ממנו ויכניס את פיו גם כאשר אין שם חטיף.

שלב ב'– בשלב זה הכלב כבר מורגל במגע של המחסום בפנים, ואנו חובשים לו את המחסום לפרקים קצרים, ובכל פעם הכלב מקבל פרס לאחר הורדת המחסום (חשוב לזכור שכל התהליך צריך להיות בהדרגה ובהתניה חיובית- כפי שהוסבר קודם). אם הכלב עדיין נאבק במחסום ומנסה להורידו כנראה שהתהליך לא היה הדרגתי מספיק, כדי לא לעודד התנהגות זו אנו נחכה שהכלב יפסיק להתעסק במחסום ורק אז אנו מסירים את המחסום מפיו וחוזרים שלב אחורה בתהליך.

שלב ג'– בשלב הבא והאחרון אנו נצא עם הכלב ונרגיל אותו למחסום במקומות בהם הוא חווה גירויים. כמובן שגם את השלב הזה נעשה בהדרגתיות ובכל פעם נגדיל את זמן היציאה עם המחסום, ולא נשכח לחזק את הכלב ונתנה את חבישת המחסום בחטיף, במשחק אהוב או בדבר שהכלב אוהב ומרגש אותו.

מתי מחסום לפי הכלב איננו פתרון ?

כשהכלב נמצא לבדו- השארת הכלב לבדו כאשר הוא חבוש במחסום פה מהווה סכנה רצינית. הכלב עלול להיפצע אם המחסום נתפס במשהו, או בעת ניסיון הכלב להוריד את המחסום מפיו.  כמו כן, כלב המשוטט לבדו עם מחסום עלול להינזק קשות מבעיות רעב וצמא, או פציעות שונות.

בעיות ארוכות טווח- כאשר קיימות בעיות לאורך זמן, המחסום איננו פתרון. לדוגמא, אם הכלב מתמיד בתוקפנות או מתעקש לאכול זבל מבחוץ, מחסום לא יועיל פה כלל ויש לפתור את הבעיה מן השורש ולהבין מדוע הכלב מתנהג כך.

כתגובה להתנהגות בלתי ראויה- חשוב לציין שהמחסום אינו מיועד לשימוש בענישה אלא למנוע בעיה, כאשר חולף הזמן בו חלה הבעיה- יש להסיר מהכלב את המחסום.

להפחתת הנביחות של הכלב- המחסום אינו מיועד לעצור את הכלב מלנבוח כי אז הוא משמש כעונש, וכמו שהסברנו קודם- המחסום אינו מיועד למטרה זו. כמו כן, המחסום יעצור את הכלב מלנבוח רק כאשר המחסום יהודק על פיו של הכלב, ולסתותיו של הכלב יהיו סגורות ואז מלבד הצער הגדול לכלב יכולות להיווצר לו גם בעיות בריאותיות רבות.

כמו כן חשוב לזכור, הנוחות של הכלב חשובה ביותר, והיות והמחסום פה משמש כתפקיד חשוב יש לבחור אותו בצורה אחראית ומחושבת.  

כתבות נוספות

מזון לגורים צעירים – סוגים שחובה להכיר
פוינטר
כלבים וחתולים – וגר זאב עם כבש
מנצ'קין בובה בדמות חתול

שתפו את המאמר:

שיתוף ב whatsapp
שתפו בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק

הצטרפו למועדון הלקוחות של פטבסט
וקבלו 10% הנחה על כל החנות

10% הנחה

על ההזמנה הראשונה שלך בפטבסט

הירשמו עוד עכשיו והיו ראשונים לקבל מבצעים וקופונים בלעדיים!

דילוג לתוכן