פט-בסט חנות חיות שכל אחד רוצה לאמץ

חייגו עכשיו להזמנות: 3647* | משלוחים והחזרות חינם!

הריון כלבים – המדריך המושלם, שבוע אחר שבוע

הכלבה המקסימה שלכם עומדת ללדת? פעם ראשונה שאתם לוקחים חלק באחד התהליכים היותר מדהימים של הטבע? מרגישים שאתם לא יודעים מספיק על הריון כלבים? אם ככה, הגעתם למקום הנכון – המדריך הבא נכתב במיוחד עבורכם!

במאמר הבא נפרט ונסביר על כל השלבים המשמעותיים שנגזרים כחלק מתהליך הריון כלבים עד להמלטה עצמה; כשאנחנו עושים זאת באמצעות התייחסות ומתן דגשים לכל שבוע לכשעצמו.

הריון כלבים – שבוע ראשון (0-7 ימים)

בימים הראשונים שלאחר ההזדווגות, קשה להגיד בוודאות אם אכן ההיריון ‘נקלט’ אצל הכלבה מהסיבה שתהליך ההפריה עלול להתפרס על מספר ימים לא מוגדרים, כשגם רופא החיות שלכם לא יוכל לאשר זאת באופן סופי לערך עד ליום ה-25.

אלא שקיימים מספר סימפטומים אשר עלולים לרמז על תחילתו של התהליך, בדומה מאוד אלינו לבני האדם, כמו בחילות והקאות בעיקר בשעות המוקדמות של היום. כמו כן, אין צורך לבצע שינוי כלשהו בתפריט המזון שלה או בהתנהלות היומיומית מולה, קל וחומר שאין באמתחתכם עדיין אינדיקציה למתרחש.

הריון כלבים – שבוע שני (8-14 ימים)

בשבוע השני, תאי הזרע שנקלטים בגופה של הכלבה, יורדים אל הרחם ולמעשה מתחילים להתפתח לגורים. גם כאן, אין כל צורך לבצע פעולה יוצאת דופן או לספק תוספי מזון\מזונות גורים כאלה או אחרים מאחר שהעוברים עדיין קטנים מאוד ואין להם כל השפעה על האמא.

הריון כלבים – שבוע שלישי (15-21 ימים)

בשלב הנ”ל, העוברים שהתפתחו מעט בגודלם, ייצמדו באופן בלתי נמנע לדופן הרחם של אימם על מנת לקבל את כל החומרים המזינים אשר חיוניים עד מאוד לגדילתם. בשבוע זה מומלץ לספק לכלבתכם את מלוא התוספים הנחוצים לכלבות הריוניות.

הריון כלבים
הריון כלבים.

בנוסף, ייתכן ותחול עלייה קטנה בכמויות האוכל שהאמא תידרש לצרוך – הקפידו לשים לב לכך בהתחלה בכדי לקבל אומדן להמשך. כמו כן, ייתכנו שינויים קיצוניים במצב רוחה של האמא כשכל שיהיה עלינו לעשות הוא לאפשר ולספק לה את התנאים הטובים והנוחים ביותר. גם כאן מומלץ לגשת לחנות החיות שלכם, על מנת לברר על מזון עשיר בחלבון ושומן המיועד לאימהות מניקות והריוניות.

הריון כלבים – שבוע רביעי (22-28 ימים)

במהלך השבוע הרביעי של ההיריון, שהוא גם השבוע המשמעותי ביותר בהתפתחות העוברים, קיים סיכוי גדול יותר לבעיות התפתחותיות שבאופן ישר יזיקו לגורים המקסימים במהלך חייהם; לכן, מומלץ שלא לגרום לאמא להתאמץ יותר מדיי כשלשם כך תוכלו לגשת לרופא החיות שלכם בכדי שהוא יוכל לאשר את רמת הפעילות המומלצת והנכונה עבורה.

כפי שכבר הזכרנו קודם לכן, זהו גם השלב שבו הווטרינר שלכם יוכל להבטיח באופן סופי שאכן מדובר בכלבה הרה באמצעות בדיקת אולטרסאונד מקיפה אשר מאפשרת לאמוד את גודל ההמלטה, את זמן ההמלטה המשוער וחשוב מכל – את בריאותם של העוברים.

הריון כלבים – שבוע חמישי (29-35 ימים)

בשבוע החמישי להיריון, הגוף של האמא פולט נוזל הנקרא מי שפיר, אשר ממלא את הרחם ובעצם מבטיח הגנה טובה וחזקה הרבה יותר לעוברים.

כמו כן, הממדים של חברתנו ההולכת על ארבע עלולים לגדול באופן משמעותי כשעלינו לספק לה מזון עשיר בחלבון ובשומן מיוחד לשם כך אשר מכיל תוספי מזון ומרכיבים שנועדו במיוחד לצורכי גדילה ורבייה. שני סוגי המזון המוכרים והמתאימים ביותר למטרה הנ”ל, הינם מזונות אקטיב ומזונות גורים.

מומלץ לעשות את המעבר בין סוגי המזון באופן רגוע ואיטי יחסית, כשחובת ההוכחה לשים לב לשינויים בהתנהגות וברמת האנרגיה של כלבתנו היא אך ורק שלנו ללא יוצא מן הכלל!

הריון כלבים – שבוע שישי (36-42 ימים)

השבוע השישי מהווה למעשה חותמת רשמית לכניסה לשלב הסופי של ההיריון. כפי שכבר הזכרנו קודם לכן, כנראה ויחולו שינויים בכמויות המזון להם האמא תזדקק, אך באותה מידה חשוב לשים לב שלא חל שינוי לרעה במצבה הבריאותי – כמויות גדולות של מזון בתוספת לעוברים שגדלים מרגע לרגע, עלולים להוביל לדקירות וללחיצות לא נעימות בעיקר על הדופן החיצונית של הרחם. מזונות גורים מזונות אקטיב

בנוסף, ייתכן שתזהו הפרשה נוזלית מאזור החלציים של כלבתכם – אין צורך להילחץ, מדובר בדבר טבעי ונורמלי לחלוטין.

הריון כלבים
שבוע שישי – ייתכנו שינויים בכמויות המזון שהאמא תדרוש.

הריון כלבים – שבוע שביעי (43-49 ימים)

בשבוע השביעי האמא מגיעה למעשה לשלב האחרון בהתפתחותה כשאפשר לאבחן זאת כחלק מהתנהגות עייפה ומותשת בצורה ניכרת מצידה. כמו כן, ייתכן וגופה יתחיל לייצר חלב (נקרא גם קולוסטרום) ואף לפלוט אותו ברחבי הבית.

בהגיעכם לשלב הנ”ל, העדיפו להגדיר מקום רגוע ושליו לכלבתכם שבו היא תוכל לשהות עד לסיום התהליך, מומלץ לספק לה מיטה גדולה לכלבים המכילה בד פשתן נעים או ריפוד נוח אשר יאפשרו לה להכין את גופה להיריון עצמו.

הריון כלבים – שבוע שמיני (50-56 ימים)

בהמשך ישיר לשבוע השביעי, גם בשלב זה הכלבה שלכם תהיה באפיסת כוחות מוחלטת כשכל הנראה תוכלו להבחין בתנועת העוברים בתוך הרחם שלה. חשוב מאוד שלא להטריד את מנוחתה כלל תוך שאנחנו דואגים לספק לה את כל הצרכים והמענים הדרושים.

הריון כלבים – שבוע תשיעי (57-63 ימים)

השבוע התשיעי והאחרון למעשה, יכיל בעיקר קינון מצדה של האמא שמבחינתה תרצה להכין את הסביבה לבואם של הגורים בצורה הטובה ביותר. לש כך יש באפשרותכם להקל עליה באמצעות מיטות ומיזרנים נוחים ומותאמים במיוחד לכלבים, כשבנוסף חשוב לדאוג לסביבה חמימה ומזמינה, כזאת שתוכל להכיל גורים צעירים של ממש ללא כל קושי.

כמו כן, האמא עלולה לאבד מעט מהתיאבון שלה אך אין כל צורך להילחץ – מדובר בדבר לגיטימי לחלוטין. בנוסף, ירידה קלה בטמפרטורת הגוף שלה עלולה לרמז על זמן המלטה משוער של בין 24 עד 48 שעות כשלאחר מכן כל הסבל והקשיים יהפכו לשמחה והנאה צרופה מאין כמוה!

הריון כלבים – הלידה עצמה

לתהליך ההיריון עצמו אין זמן מוגדר של ממש; הוא עלול להימשך כמה דקות בודדות ומנגד גם מספר שעות בלתי מבוטל – כשלכל כלבה, הזמן והקצב שלה. כמו כן, חשוב להקפיד לבדוק את הכלבה ההרה כל רבע שעה כשכל שינוי במצבה עלול לרמז על צעד נוסף שנעשה בתהליך הלידה. במידה ואתם אינכם מבחינים בשינויים, התקשרו לרופא החיות שלכם לקבל הכוונה ממוקדת יותר.

הגור הבכור שייוולד, יכוסה כולו במן שק מי שפיר שכזה, כשהוא עצמו מחובר בחבל הטבור לאימו כמובן. במידה והאמא טרם חצתה את החבל, תוכלו לעשות זאת בעצמכם תוך שאתם דואגים לקשור חוט סביב כל אחד מחבלי הטבור של השניים.

הריון כלבים
לאחר הלידה עצמה, ברוב המקרים האמא תנקה את הגורים שלה באמצעות רוק.

לאחר שהגורים כולם יצאו בריאים ושלמים, האמא תתפנה לניקוי שלהם על ידי ליקוק האזורים המלוכלכים. גם כאן, במצב בו האמא תהיה עייפה מדיי כך שהיא תפסח על שלב הניקוי, יש באפשרותכם לעשות זאת במקומה באמצעות מוצרי טיפוח והגיינה לכלבים צעירים במיוחד.

בשלב הבא, לאחר שהגורים והאמא נרגעו מהתהליך הסופר מתיש, מומלץ לקחת את האמא ואת הגורים לרופא חיות שישקול אותם ויוודא שאכן הלידה עברה בהצלחה כשייתכנו שינויים נוספים במצבם ובהתנהגותם בימים המוקדמים לחייהם. כמו כן, נצלו את הביקור אצל הווטרינר על מנת לקבל חוות דעת על כל סוגי המזונות לגורים ולכלבות הריוניות שקיימים.

לסיכום

תהליך ההיריון עלול להיות מתיש וקשה לפרקים, אך אין ספק שהתוצאה שווה ה-כ-ל! תתנו לכלבתכם ולסביבה שלה את הזמן ואת האמצעים הראויים כיאה למצב שכזה, בדיוק כפי שהייתם רוצים שידאגו לכם עצמכם או לבת הזוג שלכם בעת התהליך.

הכלבים שלנו סומכים עלינו שנהיה שם בשבילם, במיוחד כשלא הכל ורוד – אל תאכזבו אותם! כמו כן, אתם מוזמנים לבקר במאמר אינפורמטיבי ויעיל במיוחד בנושא ‘גורי כלבים – 10 טיפים לגידול גורים‘.

עוד מדריך הגיע לסיומו, מקווים שנהניתם והחכמתם, כרגיל. עד אז אתם מוזמנים לשאול אותנו כל דבר שמטריד אתכם ואנחנו כבר נדאג לחזור אליכם.

ניפגש בפעם הבאה!

שתפו את המאמר:

שיתוף ב whatsapp
שתפו בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק

הצטרפו למועדון הלקוחות של פטבסט
וקבלו 10% הנחה על כל החנות

10% הנחה

על ההזמנה הראשונה שלך בפטבסט

הירשמו עוד עכשיו והיו ראשונים לקבל מבצעים וקופונים בלעדיים!

דילוג לתוכן